Wkładka do zamka w drzwiach – jak wybrać?

0
2863
Wkładka do zamka w drzwiach - jak wybrać

Zabezpieczenie drzwi to nie tylko zamek, ale także znajdująca się w nim wkładka, która powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb, czyli możliwości oferowanych przez kieszeń zamka. Jak w przypadku innego typu zabezpieczeń, tak i wkładki do zamka w drzwiach powinny być dobierane odpowiednio do wartości mienia znajdującego się w mieszkaniu.

Który rodzaj wkładki wybrać?

Na rynku najpopularniejszym rodzajem wkładki do zamków jest system jednostronny. Cechuje go przede wszystkim niska cena oraz uniwersalność. Dużą zaletą jest to, że takie wkładki mogą być montowane praktycznie w każdy zamek wpuszczany. Drzwi jednak można otworzyć tylko z jednej strony.  System nie jest widoczny i nie posiada mechanizmu, dzięki któremu można by było otworzyć drzwi awaryjnie.

Wkładki dwustronne posiadają w dwa otwory na klucz. Znajdują się one po obu stronach stolarki drzwiowej. Skutkuje to możliwością otwierania ich zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz mieszkania. Bardzo podobnym modelem są wkładki z gałką lub pokrętłem. Różnica polega na tym, że z jednej strony znajduje się otwór na klucz. Natomiast od drugiej, przeważnie wewnętrznej, zamontowana jest gałka lub pokrętło. Zaletą takiego systemu jest możliwość szybkiego otwarcia drzwi.

Jakie kryteria brać pod uwagę wybierając wkładki do zamków?

Zanim zaczniemy poszukiwania wkładki, warto zastanowić się jakiego rodzaju zabezpieczenie ma zostać zamontowane. Trzeba wziąć pod uwagę oczywiście to, co ma być chronione. Im droższe mienie, tym lepszy system powinien zostać wybrany.

Jak łatwo się domyślić im bardziej skomplikowana i im lepsza wkładka tym jej cena będzie wyższa. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii oraz dostosowaniu się producentów do obowiązujących norm nawet najtańsze modele mogą okazać się trudną przeszkodą dla złodzieja.

Jakie klucze wybrać? Nawiercane czy nacinane?

Najczęściej do wkładów bębenkowych wybiera się klucze płaskie. Mogą być one zarówno nacinane, jak i nawiercane. Pierwszy rodzaj, jak sama nazwa mówi, posiada charakterystyczne nacięcia na swojej powierzchni. Po kluczu bardzo łatwo ocenić jak trudny do sforsowania może być zamek. Im więcej nacięć się na nim znajduje tym więcej pionów ma wkładka.

Jednak to klucze nawiercane charakteryzują się większym stopniem bezpieczeństwa. Potwierdzeniem tej tezy niech będzie to, że na ich powierzchni może znajdować się aż dwadzieścia nawierceń. Oznacza to, że otwarcie drzwi wytrychem jest praktycznie niemożliwe.

[Głosów:5    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ