Rusztowania należą do grupy wielkogabarytowych sprzętów budowlanych, co przekłada się niestety na ich wysoką cenę. W związku z tym wiele osób i ekip budowlanych staje przed, można by rzec, odwiecznym dylematem — kupić czy wynająć? Poniżej przedstawimy czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę podczas podejmowania tej decyzji oraz wady i zalety obu rozwiązań.
Czynniki określające zapotrzebowanie na rusztowania
Podstawowymi kryteriami będzie oczywiście czas i sposób pracy, wymagający użycia stelażu konstrukcyjnego. Bardzo ważne jest więc ustalenie dokładnej liczby dni, w trakcie których będziemy korzystać z rusztowania. Następnym krokiem będzie określenie przestrzeni roboczej — istotnym jest, czy stelaż ma objąć cały budynek przez pełny okres budowy, czy potrzebny będzie tylko na części ścian. Planując wykorzystanie rusztowania, trzeba też wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne — wiosna i jesień potrafi skutecznie ograniczyć ilość dni, w których trakcie prace na wysokości będą możliwe, a zima w naszym klimacie zupełnie je wyklucza.
Podsumowując ten punkt — kluczowe w procesie decyzyjnym będzie tutaj ustalenie ram czasowych, rozmiaru potrzebnego rusztowania i rodzaju wykonywanej pracy. Przykładowo, tynkowanie i malowanie trwa zazwyczaj krócej od prac remontowych czy renowacyjnych.
Mając już te ustalenia, nie pozostaje nam nic innego, jak porównanie ich z cenami wynajmu rusztowań. Jest to stosunkowo proste, gdyż w internecie można znaleźć bardzo dużo różnych cenników i kalkulatorów pomocnych w tym kroku. Podawane ceny odnoszą się do metra kwadratowego na dzień i przeważnie mieszczą się w granicach od 5 do 8% wartości zakupu rusztowania w skali miesiąca.
Wady i zalety wynajmu rusztowań
Wady
Do wad tego rozwiązania zaliczyć trzeba dodatkowe koszty związane z transportem — zazwyczaj sprzęt na właściwe miejsce wynajmujący i wiąże się to z niemałym kosztem. Skoro już jesteśmy przy kosztach dodatkowych, obejmują one także instalację i demontaż rusztowania.
Kaucje obejmujące wynajęty sprzęt mogą też negatywnie wpływać na morale — ciągłe poczucie grożących w przypadku uszkodzenia sankcji finansowych potrafi czasem zdezorganizować całą pracę.
Wynajęcie stelażu konstrukcyjnego wiąże się też z ograniczeniami czasowymi. Choć niektórzy twierdzą, że wiszący nad wykonawcą termin działa motywująco, jest to niewątpliwa wada tego rozwiązania. Szczególnie gdy pogoda przestaje współpracować.
Ważne aby wynająć rusztowanie w dobrej i rzetelnej firmie. Polecanymi są np. https://rusztowania123.pl/ oraz https://www.ekspres-rusztowania.pl/. Rusztowanie powinno być solidne i spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa
Zalety
Przechodząc do zalet wynajmu, nie sposób nie wspomnieć o najważniejszej, czyli cenie. Dzierżawa jest zdecydowanie tańsza, zwłaszcza gdy zamierzamy korzystać z rusztowania przez mniej niż trzy miesiące w roku.
Rozwiązanie to ułatwia także utrzymanie porządku w dokumentacji budowy — firma wynajmująca zapewnia faktury, rachunki i dowody transakcji, dzięki czemu wiemy dokładnie, za co płacimy.
Wynajmując rusztowania, nie ponosimy też kosztów związanych z ich serwisowaniem i utrzymaniem w trakcie najmu. Dotyczy to oczywiście tych wykraczających poza zwykłe użytkowanie.
Wady i zalety kupna rusztowania
Wady
Największą wadą tego rozwiązania jest oczywiście cena zakupu rusztowania i koszty związane z amortyzacją. Wymaga to dość zasobnego portfela i zdecydowanie nie nadaje się dla osób planujących tylko sporadyczne korzystanie z tego sprzętu.
Pozostając nadal w strefie finansowej, zakup rusztowania wiąże się z ponoszeniem kosztów utrzymania i konserwacji, gdyż sami odpowiadamy za własny sprzęt.
Za kolejny minus można uznać konieczność posiadania odpowiednich kwalifikacji umożliwiających prawidłowe rozkładanie i demontaż całej konstrukcji.
Zalety
Dysponowanie własnym sprzętem niesie ze sobą elastyczność pracy. Nie ograniczają nas wtedy terminy najmu i możemy pracować we własnym tempie. Posiadanie własnego sprzętu to też brak zmartwień związanych z kaucjami i zabezpieczeniami.
Kolejnym plusem posiadania własnego rusztowania jest możliwość wynajęcia go innym osobom. Zwłaszcza że najprawdopodobniej nie będzie ono w użyciu przez cały możliwy do wykorzystania na prace z nim czas. Dzięki temu szybciej zwróci się koszt zakupu, a z czasem możemy nawet nieco podreperować budżet.
Podsumowanie
Obie opcje mają swoje dobre i złe strony. Wynajem rusztowania będzie się bardziej opłacać osobom lub ekipom budowlanym, które będą z niego korzystać sporadycznie lub prace z wykorzystaniem tego sprzętu stanowią tylko niewielką część ich działalności. Zakup rusztowania natomiast poleca się raczej ekipom planującym długoterminowe wykorzystywanie tego sprzętu — zależnie od intensywności prac z jego wykorzystaniem, zakup może zwrócić się po dwóch do dziesięciu sezonach.