Wzornik kolorów NCS – co to jest?

0
1403
Wzornik kolorów NCS

Całkiem możliwe, że w czasie zakupu jakiejś farby albo lakieru lub przy wybieraniu koloru tynku na elewację, kierowaliśmy się wzornikiem kolorów NCS i to właśnie na jego podstawie wybraliśmy daną barwę czy odcień. Jeśli tak było, to bardzo dobrze, bo paleta kolorów NCS to najlepszy sposób, aby kolor widoczny na wzorniku był taki sam na ścianie. Czym dokładnie jest wzornik NCS i na czym polega wyjątkowość tego systemu barw?

Paleta kolorów Natural Colour System

Systemy oznaczenia barw powstały po to, aby z łatwością je identyfikować i dobierać. Takich systemów jest wiele, a do jednych z najbardziej rozpoznawalnych należą systemy RAL, Pantone oraz NCS. Ten ostatni to Natural Colour System, którego wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że został stworzony w oparciu o naturalną percepcję koloru przez ludzkie oko.

I to właśnie identyfikację barw i odcieni systemu NCS umożliwia wzornik kolorów NCS. A naprawdę jest co identyfikować, bo w swojej podstawowej postaci Atlas NCS zawiera aż 1950 wzorców kolorów i odcieni. Wszystkie one są wynikiem zmieszania 6 podstawowych kolorów rozpoznawalnych przez ludzki wzrok. Jest to czerń, biel, czerwień, żółć, kolor niebieski i zielony.

Warto zaznaczyć, że prace nad stworzeniem palety NCS trwały aż 60 lat. Ponadto stanowi ona normę w takich krajach jak Hiszpania, Norwegia i Szwecja, a ponad 1000 firm w 60 różnych krajach korzysta z niej na podstawie licencji. Ze względu na swoją logiczną konstrukcję i niezwykłą precyzję przy określaniu wszystkich parametrów koloru, takich jak:

  • odcień,
  • chromatyczność,
  • sczernienie,

system ten jest szczególnie popularny w przemyśle farbiarskim. Co ważne, umożliwia on tworzenie kolorów przy zastosowaniu nieszkodliwych dla środowiska pigmentów.

Wzornik kolorów NCS – komu się przydaje, gdzie go spotkamy?

Najczęściej wzornik kolorów NCS można spotkać w różnego rodzaju sklepach z farbami, chociaż wzorniki te stosowane są również w przypadku produktów tekstylnych oraz wszędzie tam, gdzie do barwienia zastosowane zostały kolory z palety NCS. To jednak nie wszystko, ponieważ również profesjonalni dekoratorzy wnętrz czy firmy wykończeniowe również bardzo często korzystają ze wzorników NCS. To za ich pomocą można dokonać precyzyjnej analizy oraz identyfikacji kolorów i stworzyć wymarzone wnętrza czy elewacje.

Zaletą wzorników kolorów NCS jest również ich specjalna konstrukcja, dzięki której kolory dostępne we wzornikach są idealnym odwzorowaniem tych, jakie istnieją w rzeczywistości – czyli po naniesieniu na element dekoracyjny czy ścianę. Są one bowiem zrobione z materiałów nitrocelulozowych, niezawierających metali ciężkich i odpornych w wysokim stopniu na działanie światła. Ponadto do wyboru mamy różne wzorniki kolorów NCS, zarówno pod względem ich formy, jak i liczby kolorów.

Rodzaje wzorników NCS

Jeśli chodzi o rodzaje wzorników NCS to do wyboru mamy przede wszystkim:

  • wzorniki kieszonkowe, czyli wzorniki wachlarzowe/kołowe
  • wzorniki w postaci albumów
  • wzorniki NCS Box w formie kart A6
  • wzorniki jasności, czyli mierniki jasności NCS
  • wzorniki skali połysku

Przy czym dostępne są również wzorniki specjalistyczne, takie jak na przykład wzornik kolorów na zewnątrz – NCS Exterior, czy wzornik kolorów przeznaczonych do dekoracji wnętrz – Paleta Kolorów INSPIRE 1058.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ