Zawory kulowe – dostępne rodzaje, funkcje i zastosowanie

0
784

W niemal każdej instalacji wodnej, gazowej lub centralnego ogrzewania, występuje specjalny zawór, którego funkcje polegają na zabezpieczeniu całego układu oraz umożliwianiu sterowania jego pracą. Zawór kulowy pełni pod tym względem szczególną rolę, gdyż pozwala na całkowite zatrzymanie medium w danym układzie. Ponieważ zawór kulowy warto wybierać względem konkretnej instalacji, przygotowaliśmy krótki poradnik dedykowany temu zagadnieniu. Podpowiadamy w nim jak zbudowany jest zawór kulowy, kiedy dokładnie warto i należy go stosować oraz dlaczego jego wykorzystanie jest takie ważne.

Zawór kulowy – ABC najważniejszych informacji 

Zawory kulowe do centralnego ogrzewania składają się zazwyczaj z kilku głównych komponentów. Pierwszym jest korpus (najczęściej w formie dwuczęściowej), obok niego występują także gniazdo z kulą, ręcznie obsługiwana dźwignia oraz połączona z nią oś obrotowa. Ponadto, w samej kuli powinien znajdować się otwór otwierający oraz blokujący ujście wody. Dźwignia w zaworze kulowym obraca się o kąt 90 stopni. W zaworach kulowych powszechnie stosuje się uchwyty dźwigniowe oraz skrzydełkowe. 

Ponieważ zawory kulowe służą do odcinania oraz otwierania przepływu medium, znajdziesz przede wszystkim dwa główne warianty tych urządzeń. Pierwszy to zawór zapewniający całkowity przepływ. Drugi to zawór redukujący jego intensywność. 

Głównym elementem mechanicznym jest w każdym zaworze kula, najczęściej wykonana z mosiądzu lub pokryta warstwą chromu. Warto wybierać modele wykonane z grubych warstw izolacyjnych, które odznaczają się najdłuższą żywotnością. Im grubsza będzie warstwa izolacyjny w kuli, tym lepszy standard ochrony ona oferuje oraz tym dokładniej cały zawór będzie pracował. 

Zawory kulowe od strony praktycznej 

Zawory kulowe mogą pracować z medium o różnej temperaturze. W zależności od rodzaju zastosowanych uszczelnień górna granica temperatury może osiągać nawet 220 stopni C. Do pracy z wyższymi temperaturami warto wybierać zawory posiadające specjalne, metalowe uszczelnienia. Są one o tyle ważne, że ciśnienie obecne wewnątrz zaworu będzie dociskać uszczelki, zwiększając ich przydatność. Zawory takie oferuje Armatura24, pod adresem: https://armatura24.pl/zawory-kulowe.

Zawory kulowe można więc stosować zarówno do obsługi układów centralnego ogrzewania z wodą jak i gazem. Znajdziesz też bardziej specjalistyczne odmiany zaworów, dedykowane między innymi do pracy z określonymi grupami urządzeń lub oferujące dodatkowe funkcje. Są to między innymi zawory do instalacji słonecznych, zawory wyposażone w filtry, zawory wysokociśnieniowe, zawory trójdrożne. Te ostatnie posiadają specyficzny rodzaj konstrukcji. W miedzianej kulce nie występuje otwór przelotowy (obecny w większości zaworów kulowych), lecz otwór o kształcie dużej litery L lub T. Dzięki ich obecności, transportowane medium może być rozdzielone na osobne strumienie oraz przekierowane dalej zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. 

Ponadto istnieją też bardziej rozbudowane, choć rzadziej stosowane, modele zaworów kulowych, o jeszcze większej liczbie odnóg. Są to przede wszystkim zawory czterodrożne i pięciodrożne, znajdujące przede wszystkim zastosowanie przemysłowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ