Jeżeli zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, to znak, że pracodawca jest zainteresowany Twoimi umiejętnościami. Koniecznie przygotuj się na tę rozmowę tak, aby wypaść jak najlepiej i nie zmarnować swojej szansy. Zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi błędami popełnianymi na rozmowach o pracę.
Oczernianie byłych przełożonych
Nie mów źle o byłych przełożonych i szefach. Nie oczerniaj ich również w internecie. Warto aby Twój profil na portalach z ogłoszeniami o pracę był pozytywny, a nie negatywny. Może to oznaczać, że do wszystkich problemów podchodzisz personalnie i być może kiedyś i o obecnym szefie będziesz wypowiadać się negatywnie. Pracodawca będzie obawiał się zatrudnienia osoby roszczeniowej i konfliktowej. Jeżeli z byłym szefem nie masz dobrych relacji, pomiń ten temat.
Jakakolwiek praca
Pokaż pracodawcy, że masz pomysł na siebie, wiesz do czego dążysz i jesteś świadomy swoich umiejętności, które możesz wykorzystać w pracy. Nie wspominaj, że potrzebujesz jakiejkolwiek pracy na już i w sumie wszystko Ci jedno, co będziesz robić. Pracodawca od razu wyczuje obojętność i brak zaangażowania. Rekruterzy często pytają o motywację do pracy oraz dopytują, dlaczego kandydat odpowiedział właśnie na to ogłoszenie o pracę.
Nie mam żadnych pytań
Pokaż, że jesteś zainteresowany danym stanowiskiem i zależy Ci na tej pracy. Przygotuj listę pytań do rekrutera, aby pokazać swoje zaangażowanie. Ponadto dodatkowe pytania pozwolą Ci lepiej poznać firmę i stanowisko, które być może zajmiesz. Rozmowa rekrutacyjna, to idealny moment, aby rozwiać wszelakie wątpliwości.
Brak znajomości CV
Wydaje się oczywiste, że każdy powinien dobrze znać swoje CV i bez problemu odpowiedzieć na wszystkie pytania z nim związane, ale niestety nie zawsze tak jest. Często kandydaci są zdziwieni pytaniami, które wynikają z informacji zawartych w ich CV. Zanim wyślesz swoją aplikację przeczytaj ją jeszcze raz i zastanów się jakie pytania mogą być zadane. Jest to dobry sposób, aby przygotować się do rozmowy i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Brak punktualności
Każdy ma świadomość, że punktualność w takich sytuacjach, jak rozmowa o pracę jest podstawą, ale w praktyce wygląda, to nieco inaczej. Często kandydaci na rekrutację przychodzą spóźnieni. Już na samym początku odbierają sobie kilka punktów i nie robią, aż takiego dobrego wrażenia jakie, by mogli zrobić będąc na czas. Z tego względu warto wyjechać z domu z zapasem czasowym. Po drodze mogą być korki, wypadki, autobus może się zepsuć i wiele innych. Lepiej być wcześniej i zaczekać na miejscu, niż wchodzić spóźnionym w stresie. Nie tylko Ty będziesz wytrącony z równowagi, ale i rekruter.
Kłamstwo
Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych na rozmowach rekrutacyjnych. Kłamstwo prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw, więc warto i sobie i pracodawcy darować takich rozczarować. Nie bez powodu powtarza się, że kłamstwo ma krótkie nogi. Ponadto często widać, kiedy kandydat jest nieszczery, a to od razu stawia go w złym świetle.
Źródło: TheBluArk – pomoc w działaniach HR