Przyzwyczailiśmy się do tego, że gdy coś jest uszkodzone, to wyrzucamy to, a nie naprawiamy. Jeżeli mamy dziurę w spodniach, to zamiast ją zaszyć, wolimy wyrzucić. Podobnie rzecz wygląda z butami. Jeszcze kilka dekad temu byłoby to nie do pomyślenia. Jednak nawet teraz dla dobra swojego portfela, ale i przyrody (by nie generować większej ilości śmieci) warto obuwie naprawiać, a nie wyrzucać. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam, jak to zrobić samodzielnie.
Trochę wprawy nie zaszkodzi
W teorii każde obuwie otrzymuje gwarancję. Jednak bądźmy szczerzy, składanie reklamacji jest czasochłonne, a czasem bywa tak, że cała sprawa trwa kilka miesięcy. Dochodzi potem do tego, że o tym zapominamy i wolimy kupić nową parę, zaś buty lądują w śmieciach. Oczywiście tak nie powinno być, w końcu wystarczy je naprawić. Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się pójście do szewca. Jednak bądźmy szczerzy, coraz mniej zakładów szewskich można znaleźć, a często ceny usług są tak wysokie, że zwyczajnie wolimy nieco dopłacić i kupić nowe buty. W takim przypadku samodzielna naprawa wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli zetrą się Wam zelówki czy fleki, możecie je szybko wymienić samodzielnie. Oczywiście wystarczy tylko wymienić je na nowe, które kupicie za kilka złotych. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy zdzieracie fleki tylko z jednej strony. I tak się najczęściej zdarza. Tak naprawdę i z taką naprawą można sobie bardzo szybko poradzić. Wystarczy tylko zakupić płytę flekową z której można wyciąć nowe fleki, czy nadstawić stare. A czym wycina się takie fleki? Należy użyć ostry nóż oraz dobry pilnik, by wyrównać powierzchnię. Gdy ten etap mamy za sobą pozostaje już tylko przykleić nowy flek i tu świetnie sprawdzi się klej do gumy.
Jak naprawić zdarty czubek?
Wystarczy tylko potknąć się na chodniku bądź też zostać nadepniętym, by czubek w ulubionych szpilkach został zdarty. Wtedy szkoda nam wyrzucać takie buty, ale jednocześnie nie chcemy pokazywać się ze zdartym czubkiem. Na szczęście wcale nie trzeba wyrzucać butów, wszak można je naprawić. I w tym przypadku możliwości jest kilka. Najłatwiej zakryć to miejsce kryjącą pastą do butów. Ale takie rozwiązanie sprawdza się głównie w obuwiu wykonanym ze skóry naturalnej. Jeżeli masz buty wykonane ze skóry ekologicznej, np. w neonowym kolorze, to możesz użyć lakieru do paznokci. Alternatywą jest pomalowanie czubków obu butów brokatem i przyklejenie ćwieków. W ten sposób zyskuje się nowy design. Zawsze można też naszyć bądź przykleić skórzaną łatkę.
Jak naprawić odklejającą się podeszwę?
Jeżeli podeszwa w Waszych butach jest zdarta, ale i odkleja się, to także lepiej naprawić taką parę niż ją wyrzucać. Nową podeszwę możecie zakupić w sieci za kilkanaście złotych. Następnie wystarczy tylko tylko użyć kleju do łączenia gumy. Jeżeli jednak Wasza podeszwa wykonana jest z innego materiału niż guma, to powinniście użyć dedykowanego do tego materiału kleju, który notabene powinien być wodoodporny i przezroczysty. Dobrze tu sprawdzi się uniwersalny klej anaerobowy.
Jak naprawić złamany obcas?
Wiele kobiet często chodzi w obuwiu na szpilkach czy obcasach. Jednak poza brakiem wygody, problemem jest możliwość ich złamania. Wystarczy tylko krzywo stanąć bądź zahaczyć o wystający krawężnik by je uszkodzić. Na szczęście i to nie musi sprawiać, że wyrzucicie parę butów. Wystarczy tylko przykleić obcas za pomocą trwałego kleju. Oczywiście wcześniej należy dokładnie wyszlifować powierzchnię buta. Podeszwa i obcas muszą być suche, gdyż wilgoć może spowodować, że klej nie zwiąże się odpowiednio, a obcas odpadnie w najmniej spodziewanym momencie.
Co zrobić z wytartymi krawędziami?
Uszkodzenia obuwia obejmują także wytarte krawędzie. Także takie uszkodzenia można szybko naprawić, wystarczy użyć kremu do renowacji obuwia. Oczywiście pamiętajcie, że preparat należy dobierać pod kątem stopnia zniszczenia obuwia, ale też materiału, z jakiego wykonana jest podeszwa buta czy jego krawędź. Taka naprawa zajmie Wam kilka minut, a efekt może być naprawdę dobry.
Skoro wspomnieliśmy już o tym, kiedy należy naprawiać obuwie, to musimy też wspomnieć, kiedy lepiej tego nie robić. Warto wiedzieć, że jeżeli para danego obuwia była naprawiana już wcześniej to każda kolejna naprawa ją osłabia. Dodatkowo jeżeli zakup materiałów wyniesie Was więcej niż zakup nowej pary, to także nie ma sensu tego robić.