Jak przyciąć trawy ozdobne w ogrodzie?

0
1140

Trawy ozdobne cieszą się coraz większą popularnością w naszych ogrodach. Cechują się nieskomplikowaną pielęgnacją, która zamyka się w zasadzie do ich okresowego przycinania. Nie każdy jednak wie, że przycinanie ich jest nieco bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać na początku. Jak to robić, aby trawy cieszyły nas piękną formą większa część roku?

Czy musimy przycinać trawy ozdobne?

Jest to podstawowa kwestia, od której wypadałoby rozpocząć nasze rozważania – czy przycinanie traw ozdobnych jest właściwie konieczne?

Głównym argumentem przemawiającym za przycinaniem traw ozdobnych jest tylko i wyłącznie aspekt wizualny. Większość z nich na jesień samoczynnie się kładzie uniemożliwiając wzrastanie gatunków konkurencyjnych oraz dbając o to, aby podłoże miało odpowiednią wilgotność. Zaniedbanie kwestii wizualnej nie oznacza, że nasze trawy nie odbiją na wiosnę. Zrobią to, jednak nie będą wyglądały już tak imponująco jak dotychczas.

Trawy, zwłaszcza gatunki zagraniczne czy preriowe, charakteryzują się długą żywotnością suchych pędów. W skrócie, nawet jeżeli roślina obumrze to jej suche pędy mogą całkiem długo stać w swojej naturalnej formie, zmieniając jedynie kolor. O ile w okresie jesiennym wygląda to dobrze, tak na wiosnę może już nie prezentować się zadowalająco.

Kiedy przycinać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne przycinamy dopiero na wiosnę! Jest to spowodowane tym, że schnące źdźbła mogą być naprawdę urokliwą ozdobą jesiennego lub zimowego ogrodu. Bardzo istotne jest to, aby zostawić pojedyncze kępy, dopóki są one ozdoba naszego ogrodu i podobają nam się wizualnie! Oto powody, dlaczego przycinamy je dopiero na wiosnę:

  • Są piękną ozdoba ogrodów jesiennych oraz zimowych, gdyż trzymają swoją formę, cudownie prezentują się oszronione;
  • Są schronieniem dla małych zwierząt;
  • Stare i martwe liście chronią młode pędy przed przemarzaniem i przemakaniem, aby na wiosnę mogły odbić.

Jakich narzędzi używać do pielęgnacji – pilarki, kosiarki czy nożyc?

Prace pielęgnacyjne przy trawach ozdobnych rozpoczynamy od dokładnego wygrabienia wszystkich martwych i opadłych części roślin. Do ich obcinania możemy w zasadzie używać wszelkich rodzajów narzędzi, które będą dla nas wygodne takich jak poręczne pilarki spalinowe i elektryczne. Wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości.

Cięcie trawy rozpoczynamy od związania całej kępki w snopek tak, aby pojedyncze źdźbła nie uciekały nam podczas pracy. Pozwoli to również w łatwiejszy sposób posprzątać po całym zabiegu bez rozsypywania się pojedynczych źdźbeł w całym ogrodzie. Po związaniu snopka, tniemy je za pomocą sekatora, piły lub nożyc jak najbliżej gleby. Po całym zabiegu warto również wyskubać resztki uschniętych źdźbeł, aby młode pędy mogły ładniej wzrosnąć. Warto pamiętać również o tym, żeby zabiegi te były wykonywane, kiedy zyskamy pewność, że zima odeszła na dobre.

Jeśli zależy Ci na sprawnej i komfortowej pracy to warto zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia i urządzenia m.in. pilarki elektryczne, które znajdziesz w sklepie dla pilarzy.

Pielęgnacja traw ozdobnych – podsumowanie

Trawy ozdobne mogą być niepowtarzalnym elementem w naszym ogrodzie. Należy regularnie prowadzić wokół nich prace sezonowe, aby cieszyć się w pełni potencjałem wizualnym. W tym celu możemy używać dowolnych narzędzi, które zapewnią nam komfortową pracę. Warto poświęcić czas, aby cieszyć się ich wyglądem cały rok.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ