Piec akumulacyjny – urządzenie, dzięki któremu zaoszczędzisz nawet 50% na rachunkach

0
9044
piec

Piece akumulacyjne znane są z tego, że pozwalają oszczędzić na ogrzewaniu. Warto jednak podkreślić, że ich montaż opłaca się tylko w szczególnych warunkach. W jakich? Sprawdź, czy i Ty możesz zaoszczędzić nawet 50% na rachunkach za energię elektryczną!

Jak działają piece akumulacyjne?

Na początek warto wyjaśnić, jak działają piece akumulacyjne, bo to właśni ich konstrukcja decyduje o wydajności. Cały sekret tych urządzeń leży właśnie w akumulacji. Oznacza to, że grzejniki akumulacyjne magazynują ciepło, które pobrały podczas obowiązywania tańszej taryfy energetycznej. Dzieje się tak dzięki konstrukcji opartej m.in. na bloczkach z magnezytu czy blokach z wermikulitu.

Piece akumulacyjne nie pobierają energii elektrycznej w czasie obowiązywania droższej taryfy. To przekłada się na oszczędności.

Dwie taryfy są konieczne

Jeśli pobierasz prąd za tę samą cenę w ciągu całej doby, czyli korzystasz z jednej taryfy, piec akumulacyjny nie przyniesie żadnych oszczędności. Aby grzejnik naprawdę się opłacał, konieczna jest umowa dwutaryfowa.

Według takiej umowy prąd jest tańszy podczas taryfy nocnej i często również weekendowej. W zależności od warunków podpisanych z dostawcą cena tańszych godzin może być niższa nawet o 50%! Dlatego też jeśli korzystasz z elektrycznego ogrzewania i pobierasz prąd w dwóch taryfach, piec akumulacyjny będzie najbardziej ekonomiczny.

Piec dynamiczny czy statyczny?

Grzejniki akumulacyjne dzielimy na dwa typy: dynamiczne i statyczne. Pierwsze są bardziej popularne, bo dają większą kontrolę nad temperaturą. Posiadają wentylator wymuszający cyrkulację powietrza w urządzeniu i mają dobrą stabilizację temperatury. Można je ustawiać według wielu parametrów, choć zależy to oczywiście od stopnia zaawansowania pieca i jego jakości. Dobre, ogólnie polecane grzejniki akumulacyjne dynamiczne znajdziesz np. w sklepie online trzymajsiecieplo.pl.

Piec statyczny nie wymusza obiegu powietrza w urządzeniu – ma za to otwory wylotowe i działa na zasadzie konwekcji. Grzejniki tego typu są wydajne, chociaż trzeba podkreślić, że nie dają wiele możliwości w zakresie sterowania temperaturą.

Ekonomicznie i… ekologicznie!

Że piece akumulacyjne mogą się opłacać, to już wiemy. Warto jednak też dodać, że są one nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne. Nie emitują CO2 do atmosfery, a modele energooszczędne pobierają minimum energii elektrycznej. Co istotne, mimo to są niemal zupełnie bezobsługowe. Czy mają jakieś wady? Są to urządzenia ciężkie, więc trzeba się odpowiednio przygotować do montażu, ale to wszystko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ